Menu
Home Page

Governing Body

Governors set the strategic direction of the school; they monitor how the school operates to ensure that it is functioning well and they both challenge and give supportive advice to the staff on how to improve outcomes. Governors usually serve a four year term of office.

Governors work as a team representing parents, the local community and the local education authority.  This team ensures an appropriate balance of resources and a focus on overall governance. 

The full governing body meets at least once a term. The governing body has two committees which report to it:

a)    Teaching & Learning committee - responsible for monitoring and maintaining the standards of teaching and standards for professional and personal conduct and for advising the Governing Body on curriculum standards and related matters

b)     Operations committee - responsible for monitoring and for advising the Governing Body on finances, the infrastructure elements, health & safety compliance and major building changes

The committees usually meet each term. 

In addition there is a Pay Panel which reviews and sets salaries and smaller working party groups are set up as necessary to focus on specific issues.

   

 

  Full Governing Board Teaching & Learning Operations Pay Panel 13th September 2017 1st November 2017 8th November 2017 6th December 20117 7th February 2018 7th March 2018

21st March

2018

7th April 2018 2nd May 2018

23rd May

2018

   

18th July

2018

Person Governor Type Term of Office
Ends
Register of
interest
Subcommittees 2017/18 Meeting Attendance: 1 = Attended, 0 = Absent, A = Apologies    
Mrs R Bale Local Authority Governor (Chair) 31/08/2022 None Chair *   1 1 1 1 1 1 1 1 1 1     1
Mr J Godding Staff (Headteacher) with post None * *   1 1 1 1 1 1 1 1 1 1     1
Lord Wemyss Coopted Governor 31/10/2020 None       0     1     0     0     0
Miss F Jauch Staff Governor 06/03/2021 None Clerk     1 1   1 1   1   1 1     1
Cllr R Wilson Local Authority Governor 13/05/2018 None   * * 1   A A   A 1 0          
Mrs L Fisher Co-opted Governor 17/03/2019 None * Chair * 1 1 1 1 A 1 1 1 1 1     1
Mr J Boodle Co-opted Governor 19/11/2021 None   Clerk * 1   1 1   1 1 A   1     1
Mrs L Chandler-Corris

Parent Governor

08/12/2021 None               1 1 1 1 1 1     1
E Gray Clerk with post None             1     A     1     1
Sue Proctor Co-opted Governor 20/11/2017 None *     A 1                      
Top